Varis

VARİS

Varis, toplardamarların duvarlarının zayıflamasına bağlı olarak bu duvarların kalıcı biçimde genişlemesidir. En sık bacaklarda görülür. Kadınlarda, erkeklere göre daha sık görülür.

Toplardamarların genişlemesi varis olarak adlandırılır. Varis terimi sıklıkla bacaklardaki varisleri belirtmek için kullanılırsa da, vücudun öteki bölgelerinde de görülebilir.

Bacak varisleri

Bacak varisleri, yüzeysel toplardamarlarda ortaya çıkar. Bacak toplardamarlarındaki kan dolaşımında yavaşlamaya neden olur. Buna bağlı olarak damar içinde basınç artışı görülür.

Varisin nedenini tahmin etmek pek güç değildir. Toplardamarlar bacaklardaki kirli kanı yukarıya yani kalbe taşıyan damarlardır. Bu geri dönüşü zorlayan zamanlarda ya da bacaklara fazla yük bindiği durumlarda söz konusu geri dönüş fonksiyonu aksamakta, damarlar genişlemeye başlamaktadır.

Nedenleri

* Uzun süre ayakta durma
* Hamilelik ya da şişmanlık, ağır yük taşıma
* Genetik faktörler

Varis, gözle görülebilen bir hastalıktır. Uzun süre ayakta durma, ağır yük taşıma gibi faktörler sonrasında oluşan varis sonucu bir cerraha başvurup gerekli önlemlerde alınmazsa, kanama, yara, renk değişikliliği, kaşıntı gibi ileri dönem belirtileri başlar.

Belirtilerin görüldüğü durumlarda mutlaka bir Genel Cerrahi uzmanına başvurmak gereklidir. Basit bir muayene ile teşhis konulur. Tedavinin düzenlenmesi açısından mutlaka "venöz doppler ultrasonografi" ya da "venografi" yapılmalıdır.