Sivilce (Akne) Tedavisi

SİVİLCE (AKNE) TEDAVİSİ

Sivilce (akne) tedavi edilebilir bir hastalıktır. Özel Afiyet Hastanesi Dermatoloji Birimi doktorları aknenin psikolojik etkisi her hastada ayrı değerlendirerek, akne tedavisi buna göre düzenler.

Sivilce tedavisi 'nin amacı foliküler tıkacı ortadan kaldırmak, sebum üretimini azaltmak ve bakteriyel kolonizasyonu tedavi etmektir. Sivilce tedavisi 'nde bir takım sürme ilaç ve jeller, a vitamini türevi ilaçlar, ciltte sivilce oluşmasını sağlayan mikropları öldüren antibiyotik ilaçlar kullanılabilir.

Aknenin şiddet ve derecesine göre farklı tedavi alternatifleri mevcuttur. Etkin akne tedavisi sağlanabilmesi 4-6 ay kadar zaman alabilir.

Sivilce tedavisi evde veya doktor olmayan kişilerce tavsiye edilen bilimsel dayanağı olmayan yöntemlerle mümkün değildir. Özellikle güzellik salonlarında uygulanan yöntemlerin hiç bir tedavi edici özelliği olmadığı gibi genellikle bunlar durumun kötüleşmesine sebep olur. Bir takım kozmetik ürünlerin yağ kanallarının içine girerek mikropları öldürme ve sivilceleri yok etme gibi etkileri yoktur. Sağlıklı bir tedavi ve en kısa sürede sonuç almak için bir dermatoloji uzmanına görünmeniz önerilir.

Dermatoloji uzmanınızın tercih edeceği tedavi aknenizin tipi ve şiddetine göre değişir. Sivilce tedavisi için başvurduğunuzda mutlaka doktorunuza; kullandığınız makyaj malzemeleri, losyonlar ve ağız yoluyla aldığınız ilaçlarla ilgili bilgi veriniz.

Akne (sivilce) etkili bir şekilde tedavi edilebilir ancak tedavi yavaş ilerler. Sivilce tedavisi sürecinde iyileşmeler 2. ayda başlar ve 4-8 ay arasında tamamen bir düzelme sağlanır. Özellikle ilk 1. ayda aknenin artması gibi durumlar söz konusu olabilir. Özel Afiyet Hastanesi Dermatoloji Birimi doktorları ile irtibat halinde olursanız akne tedavisi sizin için en iyi sonuçları verecektir.