Rinoplasti

RİNOPLASTİ
Rinoplasti yani estetik burun ameliyatıgünümüzde en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Bu ameliyatla burnun şekli değiştirilebildiği gibi, burnu büyütmekveya burnu küçültmek de mümkündür.
Rinoplast ile yüzdeki artistik oranlar düzeltilerek kişinin özgüveninin artması sağlanır. Doğumsal nedenlerle olan şekil bozukluklarıyla birlikte, kırık gibi travmaların yarattığı kötü görünümler de düzeltilir.
Rinoplasti, yalnızca estetik amaçlı yapılabildiği gibi, sağlık nedeni ile de yapılabilir. Estetik burun ameliyat burnun orta kısmındaki eğrilikler ve konkahipertrofisi (burun eti büyümesi) dediğimiz mukoza kalınlaşmaları gibi nefes almayı zorlaştıran problemlerin düzeltildiği ameliyatlarla birlikte de yapılabilir.

Rinoplasti ameliyatı;
-Burun boyutları, yüzün diğer kısımları ile daha uyumlu bir hale getirilebilir.
-Burun sırtındaki kabarıklık ve çöküklüklerin giderilmesi ile profil görünümü iyileştirilebilir.
-Çok büyük, köşeli, aşırı derecede yukarı veya aşağı dönük burun ucu sorunları düzeltilebilir.
-Burun ve üst dudak arasındaki açı düzeltilebilir.
-Burun delikleri küçültülebilir.
-Burun genişliği değiştirilebilir.

Burun ameliyatları için uygun kişiler, en az 16 yaşını bitirmiş, yüz gelişimini tamamlamış ve sağlık problemi olmayan kişilerdir.

Burun Ameliyatı;
Rinoplasti; lokal veya genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Estetik burun ameliyatı açık veya kapalı olmak üzere iki farklı yöntemlerle yapılabilir. Kapalı rinoplastide kesilerin tümü burun içinden yapılır. Açık rinoplastide ise burun delikleri arasındaki kolumella denilen ince deride de bir kesi olur. Her iki teknikte de burun derisinin altındaki kıkırdak ve kemik dokularının şekli değiştirilerek ameliyat gerçekleştirilir.
Hastada havayolu problemi de varsa, bu sorun da giderilerek nefes alma daha iyi hale getirilebilir. Şayet gerekiyorsa burun deliklerinin şekli ve boyutu da değiştirilebilir.