İmplant

İMPLANT

İmplant, eksik olan dişlerin işlev ve estetiğini tekrar sağlamak için çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, işlevsel alternatif tedavi şeklidir.

 

İmplant uygulaması rahat ve güvenilir bir tedavi yöntemidir. İmplant üzerine yapılan protezler, gerçek protezlere oranla dişlerin yerini alırken doğal bir yapı oluşturmaktadır. Eksik dişlerin sırasında tamamlanması sağlıklı dişlere dokunulmamakta ve çok daha uzun ömürlü olmaktadır.

Tek diş veya duruma göre birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her durum için implant tedavisi uygulanabilmektedir.

 

İmplant vidaları belirli bir kalınlığı olan yapılardır. Bu nedenle implant yerleştirilmesi öngörülen bölgede, çene kemiğinin bu implant vidasını kabul edecek yüksekliğe sahip olması gerekir. Mevcut kemiğin yapısı implantın uygulanabilirliğini etkileyen etkenlerden biridir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı zaman diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir.

 

Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişebilir. Genelde birinci operasyondan sonraki ikinci ayda tedavi sona erer. Bu süre boyunca geçici protezlerle günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.