ERİŞKİN YOĞUN BAKIM

Yoğun Bakım herhangi bir hastalık nedeniyle yaşamları tehlikeye girmiş kişilerin bu hastalığın tedavisi süresince, hayatlarının desteklendiği çok farklı cihazlar, çok farklı ilaçlar ve uygulamalarla kişinin bu tedavi süresinde hayatta kalmasını sağlayan merkezlerdir.

Hastanemizde Yoğun Bakım merkezlerimiz çok yüksek teknoloji ürünleri ile donatılmıştır. Merkezlerimizde bu yüksek teknoloji ürünler, suni solunum cihazları, yaşamsal işlevlerin izlendiği monitörler gibi cihazlar yaşam destek sistemleri olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında kullanılan ilaçlar her gün görülen ve aşina olunan ilaçların çok ötesinde, çok güçlü ve  çok hızlı etki eden çok önemli ilaçlardır ve dikkatli şekilde uygulanması  hayati önem taşımaktadır. Bu sorumluluk altında kritik hastaların eksiksiz bakımlarının sağlanması ve bu hastaların hayatta kalabilmeleri amacıyla, merkezimizde yoğun bakım konusunda deneyimli, özel eğitim görmüş doktor, hemşire ve diğer personelden oluşan bir ekip bulunmaktadır.

Ünitemize diğer hastanelerden de yetişkin hastalar kabul edilmektedir. Temel ve ileri yaşam desteğine ihtiyacı olan hastalar,  tam donanımlı ambulanslar aracılığıyla hastanemize taşınıp, tedavilerine vakit geçirmeden, en kısa sürede başlanılmaktadır.

yoğun bakım ünitelerimizde bakım ve tedavi gören hasta grupları

Ağır mide kanaması geçiren hastalar 
Ağır solunum yetersizlikleri 
Ani felç geçiren hastalar 
Acil diyaliz gerektiren ani böbrek yetmezliklerinde 
Astım hastaları 
Akut atak geçiren KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) 
Beyin kanamaları sonucu oluşan komalar 
Büyük ameliyat sonrası yakın takip gerektiren hastalar 
Ciddi solunum yetmezliği 
Ciddi infeksiyonu olan hastalar, 
Genel vücut travması (kafa,göğüs,karın ve extremite travmaları gibi) geçiren hastalar 
Kalp ameliyatı gibi majör cerrahi geçiren hastalar 
Kaza sonrası birçok organda hasar oluşmuş hastalar 
Sinir sistemi hastalığı olan hastalar ( Myastenia Gravis, Guillian Barre gibi) 
Vital fonksiyonları bozan yada bozması beklenen zehirlenmeler