Endodonti

ENDODONTİ

Hekim pulpanın iltihap kapmış kısmını çıkararak kanalı temizleyerek yeniden şekil verir. Daha sonra oluşan boşluklar doldurularak sızmayı önleyecek duruma getirilir. Daha sonra dişinizi korumak amaçlı taç veya benzeri restorasyonlar uygulanır. Bu uygulamadan sonra dişleriniz işlevlerini kaldığı yerden devam ettirir.

Modern teknikler ve anestezi ile birlikte kanal tedavisi sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Tedavi sonrası bir kaç gün dişinizde hassasiyet hissedebilirsiniz bu hassasiyetin giderilmesi için hekiminiz tarafından ilaçlar belirlenir.

Tedavi edilen dişinizde devam eden ağrı ve hassasiyet var ise bu durumu hekiminize mutlaka danışmanız gerekmektedir.

Kök kanalı temizliğinden sonra tekrar şekillendirme ve dolgu işlemi yapılır. Diş dolgu işleminden sonra dişçinizi tekrar ziyaret ettiğinizde dolgunun üstüne restorasyon yaparak dişin tüm işlevlerinin yeniden çalışması sağlanmış olur. Restore edilmeden önce o bölge ile çiğneme ısırma işlemi yapmanız pek sağlıklı değildir. Tüm işlevini kazanmadığı için hasarlara açık bir alandır. Bu konuda hekiminiz size önerilerde bulunacaktır. Endodonti tedavisi doğal dişler kadar uzun süreli olarak kullanılmaktadır.