DİZ PROTEZİ AMELİYATI SONRASI BİLGİLENDİRME

DİZ PROTEZİ AMELİYATI SONRASI BİLGİLENDİRME

·                   Kan sulandırıcı ilacın belirtilen sürede düzenli olarak kullanması gerekmektedir.

·                   Yara hijyenine dikkat edilmesi ve ilk yara kontrolüne kadar banyo yapılmaması gerekmektedir.

·                   Erken dönemde hareketliliğin sağlanması önemlidir

·                   Uzman hekim tarafından belirtilen egzersizlerin düzenli olarak yapılması sağlanmalıdır.

·                   Her ne kadar diz protezi ameliyatından sonra diz ekleminin hareketi normale yakın olmakla birlikte,      diz protezini zorlayacak tarzda uzun süreli çömelerek gerçekleştirilen işlerden uzak durulmalıdır. 

·                   Namaz kılmaz veya bağdaş kurmak gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.

·                   Hastaların alaturka tuvalet kullanmaları diz protezinin ömrünü kısaltabilmektedir.

·                    Diz protezinin ömrünü uzatmak için aşınmayı hızlandıran faktörlerden uzak durmak gerekir. Şu            andaki dizayn ve protez çeşitleri hastanın doğru ve uygun şekilde egzersizlerini yapması kaydıyla,      120-130 dereceye kadar kıvırmaya izin vermektedir. Ancak namaz kılma pozisyonu ya da çömelerek     bağ bahçe işleriyle uğraşmak gibi hareketler diz protezinin ömrünü kısaltır.

·                   Yürümek, koşmak, yüzmek, tenis oynamak, bisiklet sürmek gibi hareketler diz protezi ameliyatından    sonra rahatlıkla yapabilir.

·                   Diz protezinin daha uzun ömürlü olması isteniyorsa; düzenli spor ve kilo kontrolünün sağlanması         önemlidir.  

·                   Diz protezi ameliyatı olan hastaların daha sonra diş tedavisi olması durumunda veya farklı cerrahi        müdahale olacağı zaman doktorlarına diz protezi tedavisi gördüklerini söylemeleri önemlidir.