Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi
Vücudumuzdaki tüm kemiklerin sayısının dörtte biri kadar kemik ayaklarımızda bulunur. Her ayağımızda 30 eklem vardır. Bu kemiklerin birbirleriyle olan ilişkisi, normal bir ayakta bile zaman içerisinde bozulabilir ve ağrıya, bazen hem ağrı hem de deformitelere neden olabilir. Eklemlerde ağrılı kireçlenmeler gelişebilir. Yürürken vücut ağırlığımızın 2-3 katı, koşarken 7 katı ayaklarımıza biner. Ayaklarımızdaki en ufak eğrilik ve çökmeler özellikle 35-40 yaşından sonra ağrıya neden olabilir. Çoğu insanda ayak ağrısı vardır fakat çok azı bunun için doktora başvurur. Bunun iki nedeni vardır: Birincisi, ayaklarımızın ağrı çekmek için yaratılmış oldukları gibi yanlış bir inanış vardır. İkincisi ise maalesef halkımız bunun için kime gideceğini (haklı olarak) bilemez. Burada devreye ayak ve ayak bileği cerrahları girer.
Günümüzde artık neredeyse her organın ve uzvun bir uzmanı var. Ortopedide nasıl diz-kalça, omurga veya omuz-dirsek hastalıkları konularında daha tecrübeli ve uzman doktorlar varsa, son 10 yıldır artık ülkemizde de 'ayak ve ayak bileği' konusunda kendisini yetiştirmiş, daha tecrübeli ve uzman ortopedistler bulunuyor. Ayak ve ayak bileği cerrahisi konusunda uzmanlaşma ABD'de 50 yıldır, Avrupa'da 25 yıldır olmasına rağmen bizde sadece 10 yıldır olabilmiştir ve ayak-ayak bileği cerrahlarımızın sayısı ülkemizde çok azdır.
Tedavi Alanları
• Kompleks Ayak Cerrahisi (Yetişkin ve Çocuk, Düz Tabanlık, Ayak Deformiteleri, Diyabetik Ayak, Başparmak ve Parmak Problemleri, Kemik Çıkıntıları, Kemik Kistleri, Romatolojik Ayak)
• Ayak Bileği Cerrahisi (Ayak Bileği Protezi Uygulaması, Deformite Cerrahisi, Sabitleme Ameliyatları)
• Artroskopik ve Endoskopik Cerrahi (Ön ve Arka Ayak Bileği, Aşil) • Spor Travmatolojisi (Aşil ve Diğer Tendonlar, Bağ Ve Kıkırdak Problemleri, Kök Hücre Uygulamaları)
• Travmatoloji (Yeni ve Eski Topuk Kırıkları, Ayak Kırıkları, Ayak Bileği Kırıkları)
• İlizarov Cerrahisi (Kemik Uzatma, Kaynatma, Deformite Düzeltimi) Basma Bozuklukları ve Kişiye Özel Tabanlık

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ ALANINDAKİ DOKTORLARIMIZ