SAĞLIKLI YAŞAM

Alerji Testi

Alerji Nedir?

Vücudun, yabancı bir maddeye veya çoğu insanda reaksiyona neden olmayan bir yiyeceğe karşı bağışıklık sistemi tarafından verilen aşırı reaksiyona alerji denir.

Normal şartlarda bağışıklık sistemi vücudu zararlı maddelere karşı koruma işlevini yerine getirmek için bu nesnelere karşı antikor üretir. Alerjisi olan kişilerde ise, bağışıklık sistemi belirli bir alerjeni zararlı olmasa bile sanki zararlı bir alerjen gibi düşünerek hareket eder ve ona göre antikorlar üretmeye başlar.

Vücudumuz alerjik olduğu maddelere verdiği yanıtlar ya da reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan bulgular etkilenen organa göre farklılıklar gösterebilir. Bulgular çok hafif olabileceği gibi yaşamı tehdit eden anafilaksi gibi ağır da olabilir.

Alerji Testleri

Alerji testleri hastada şüphe edilen alerjene (polen, ev tozu, kedi ve gıda vb.) göre alerji uzmanınca yapılır. Hangi test panelinin kullanılacağına hekim karar verir. Bu testlerin uygulanması ve yorumlanması eğitim ve tecrübe gerektirir.

 Deri (Prick) Testi: Genellikle hastanın koluna 20 kadar alerjen damlatılır. Alerjenin derinin üst tabakasına ulaşması için damlanın ortasına küçük bir lanset batırılır. 15. dakikada yapılan değerlendirmede kabarıklığa eşlik eden kızarıklık pozitif olarak değerlendirilir.

 

*Alerji deri testlerinin uygulanması ve özellikle yorumlanması tecrübe ve uzmanlık gerektirir.